Barion Pixel
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhetsz. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban találsz.

A horkolás okai sokfélék lehetnek, univerzális megoldás nincs. Fedezd fel az okokat és megoldási lehetőségeket!

A horkolás okai sokfélék lehetnek, univerzális megoldás nincs. Fedezd fel az okokat és megoldási lehetőségeket!

Miért fontos tudni, hogy mi a horkolás oka? A válasz egyszerű. Még mindig széles körben elterjedt tévhit, hogy létezik univerzális megoldás a horkolás megszüntetésére. Ez sajnos nagyon nem így van!

Míg egyesek a légzéskönnyítő orrtapaszokra és orrtágítókra esküsznek, addig mások a horkolásgátló szájbetétek, nyelvrögzítők vagy éppen állpántok hatásosságáról győződtek meg a horkolás elleni küzdelmük során. Tudni kell azonban, hogy az, ami az egyik személynél beválik, teljesen hatástalan lehet másoknál.

Ismerd meg a horkolás okait cikkünkből, ami segíteni fog meghatározni, hogy mit tehetsz ellene! 

Amint megtaláljuk a horkolás okát, a lehetséges megoldás is könnyebben azonosíthatóvá válik. 

A horkolás fő kiváltó okai, ha úgy tetszik, a négy fő bűnöse a következő: 

  1. A nyelv hátra esése
  2. A száj elváltozásai
  3. Orrlégzés nehezítettsége
  4. Laza garatszövet a torokban

A horkolás négy fő oka

1.    Amikor a horkolás kiváltó oka a nyelv

A horkolás okai közül a nyelv hátra esése az egyik leggyakoribb kiváltó ok. Különösen olyan esetekben, amikor hanyatt fekvéskor jelentkezik leginkább a horkolás. Ezt más néven nyelv eredetű horkolásnak is nevezzük. Egy német altatóorvos becslése szerint az összes horkoló körülbelül 30 százalékát érinti a horkolás ezen formája.

Miért okoz a nyelv hátra esése horkolást?

A nyelv okozta horkolás alapvetően a gravitáció miatt lép fel. Legkönnyebben akkor fordul elő, ha az ember hanyatt fekve alszik. A nyelv izmai alvás közben ellazulnak, a nyelv hátsó része (nyelvgyök) visszacsúszik a torokba. A hátraeső nyelv pedig beszűkíti, vagy elzárja a légutakat. Be- és kilégzéskor a levegőnek ezen a szűkített szakaszon kell áthaladnia. A szűk légutakban turbulencia lép fel, melynek hatására a környező szövet rezegni kezd. Így alakul ki a horkoló hang.

Hogy jobban el lehessen képzeni, azt is mondhatnánk, hogy a nyelv eredetű horkolás leginkább egy alagút bejáratát betemető lavinához hasonlítható. A laza nyelvizom maga a lavina, a légutak pedig az alagút. Ha az alagút bejárata részben be van temetve, csak kevés levegő tud átáramolni a megmaradt nyíláson. Amikor pedig a légutak teljesen el vannak temetve, a levegő egyáltalán nem tud keringeni.

Utóbbi helyzet áll fent az obstruktív alvási apnoe szindróma (OSAS) esetén, amelyet sok esetben a nyelv eredetű horkolás okoz.

Hogyan alakul ki a nyelv eredetű horkolás?

Többnyire anatómiai jellemzők járulnak hozzá, mint például a hátraeső áll, vagy a nagyobb méretű nyelv. A hátraeső alsó állkapocsban egyszerűen túl kevés lesz a hely. Következésképpen a torokban hátrébb kell helyet találnia a magának a nyelvnek, így az átnyúlik a légutakba és beszűkíti azt.

A nagyobb méretű nyelv oka gyakran a nyelv alján lévő szövetek megnagyobbodása (például a mandula). Ez azonban csak nagyon ritka esetekben felelős a horkolásért (becslések szerint a horkolók csupán 2 százaléka esetén).

Mit tehetünk, ha a horkolás oka a nyelv hátra esése?

Amikor a horkolás oka a nyelv hátra esése, azt tapasztaljuk, hogy a horkoló személy az oldalán vagy hason fekve többnyire abbahagyja a horkolást. Miért? Mert ezekben az alvási pozíciókban – a háton fekvő helyzettel ellentétben – nem lép fel a gravitáció, amely a nyelvet a torok felé húzná.

A testhelyzet megváltoztatása tehát sokat segít ezen horkolást kiváltó ok esetén. Mit tehetünk, ha a horkoló személy nem tud tartósan a „jó” testhelyzetben maradni? 

  1. Ilyenkor az úgynevezett „pozícióterápiás” termékek, például a horkolás elleni párna, a horkolás elleni öv, illetve a jelenleg csak külföldön kapható hátizsák jellegű termékek segíthetnek az oldalt fekvő pozíció megtartásában.
  2. Másfelől a horkolás elleni szájbetét az alsó állkapocs (mandibula) előre mozdításával kezelheti a problémát. Működésük lényege, hogy éjszaka a szájba helyezve finoman előre tolják az alsó állkapcsot, melynek izomzata így enyhén megfeszül, és megakadályozza, hogy a nyelv visszasüllyedjen a torokba. Ugyanaz a lényege a horkolás elleni nyelvrögzítő működésének is.

2.    A horkolás másik fő kiváltó oka a nyitott száj, vagy annak elváltozásai

A horkolás másik gyakori oka maga a száj, pontosabban a szájban fellépő a szöveti vibráció. A horkolók több, mint 40 százalékánál ez az legfőbb oka a horkolásnak (bár egyes tanulmányok szerint az arány még magasabb). Gyakran pedig a fő kiváltó ok mellett egyidejűleg járul hozzá annak fennmaradásához. A szájon keresztül történő horkolás kizárólag szájlégzés során fordul elő, vagyis amikor a szájon keresztül vesszük a levegőt alvás közben.

Pontosan mi a probléma a szájlégzéssel, és hogyan okoz horkolást?

A probléma gyökere a szájüreg és a garat közötti szűk átmenet. Ez a szakasz egy anatómiailag adott, eredendően szűk hely. A légáramlásnak ezen a területen kell áthaladnia, amikor szájon keresztül lélegzünk. Ha bármilyen szöveti, vagy anatómiai elváltozás tovább szűkíti a területet, az horkoláshoz vezet, mint egy szélben lobogó vitorla hangja. 

  • Szöveti elváltozások, mint pl. megnagyobbodott mandula, petyhüdt, vagy megnyúlt és lelógó lágyszájpad, esetleg zsírlerakódások jelennek meg ezen a területen, ezek turbulenciát és légzés közben fellépő vibrációt okozhatnak, azaz kiváltják a horkolást.
  • Ha a szájpadlás és a lágyszájpad normál alakú és méretű, előfordulhat más szűkület. Például, amikor a nyelv töve anatómiailag magasabban helyezkedik el. Ezáltal pedig a szájüreg és a torok közötti átmenet is szűkül.
  • Szintén száj eredetű horkoláshoz vezet, ha a lágyszájpad szövete, vagy a közelében lévő izmok nem rendelkeznek megfelelő tónussal, túlságosan lazák. Ilyenkor az áthaladó levegő szintén enyhe vibrációt, azaz horkolást okozhat. Ezt a tónushiányt kiválthatja szöveti gyengeség, de az alkoholfogyasztás is!

Mit tehetünk, ha a horkolás oka a nyitott száj, szájlégzés?

Fontos az elején leszögezni, hogy a szájon keresztül történő légzés nem tekinthető természetes légzési módnak. Szakemberek egybehangzó véleménye szerint a természetes és élettanilag előnyös légzés az orron keresztül történik!

  1. Amennyiben bármilyen probléma van az orrlégzéssel, az első feladat annak kijavítása, vagy egyáltalán lehetővé tétele. Ebben kiváló segítőtársak lehetnek a különféle orrtágítók és légzéskönnyítő tapaszok. Másik megoldás az orrjárat műtéti kiigazítása.
  2. Amennyiben a szájlégzés már annyira megszokottá vált, hogy öntudatlanul továbbra is fennáll annak ellenére, hogy orrjáratok szabaddá válnak, akkor a horkolás elleni szájtapasz, vagy horkolásgátló szájbetét segíthet biztosítani, hogy a száj zárva maradjon az éjszaka folyamán. Utóbbi alternatívája lehet még a horkolásgátló állpánt, amely kívülről zárva tartja a szájat.

3.    A horkolás harmadik leggyakoribb kiváltó oka az orr elváltozása, nehezített orrlégzés

A horkolás okait vizsgálva az orr szinte minden esetben érintett. Ennek kettős indoka van. Önmagában az orr elváltozásai is okozhatnak horkolást. Másfelől a károsodott orrlégzés által kiváltott szájlégzés tovább erősíti ezt.

A károsodott orrlégzés okai lehetnek átmenetiek vagy tartósak. Az orrlégzéssel kapcsolatos átmeneti problémák általában klasszikus megfázás következtében jelentkeznek a nyálkahártya duzzanata vagy gyulladása formájában. Az állati szőrre, pollenre vagy háziporra adott allergiás reakciók hasonló hatással vannak. 

Pontosan hogyan okoz a gátolt orrlégzés horkolást?

  • Maga az orr elváltozása a horkolást kiváltó közvetlen ok akkor, ha az orrjáratok beszűkültek vagy rosszul illeszkednek. Ilyenkor a légzési ellenállás nő, a felső légutakban negatív nyomás alakul ki. A szövetek a légutak teljes területén összehúzódnak, légturbulenciát és vibrációt okozva. Ezek a rezgések váltják ki a horkoló hangot.
  • Vizuálisan leginkább egy sípoló vízforralóként képzelhető el. A vízforralóhoz hasonlóan a levegőnek egy keskeny ponton keresztül kell távoznia. Amikor az ember horkol, a levegőt ugyanígy egy szűk helyen „húzza át” a beszűkült orrjáraton keresztül. 
  • A másik eset az, amikor az orr „csak” elősegíti a száj eredetű horkolást. Ha az orrlégzés károsodott, tipikus láncreakció a szájlégzés. Valószínűleg mindenki jól ismeri ezt a klasszikus helyzetet, gondoljunk csak vissza a legutóbbi náthára, megfázásra…
  • Ha nem jut elegendő levegőhöz a szervezet az orron keresztül, így az agy automatikusan átáll a szájon keresztüli légzésre. Az ezzel járó tényezők hatására pedig a korábban bemutatott száj eredetű horkolás lép fel.

Mit lehet tenni a horkolás ellen, ha az orr okozza?

A legalapvetőbb feladat az orrjáratok felszabadítása. Fül-orr-gégész szakorvosok becslése szerint ez önmagában javítja a horkolást a kezelt betegek körülbelül 40 százalékánál.

  1. Az orrtágítók, orrcsipeszek az orrba helyezve belülről, míg a légzéskönnyítő orrtapaszok  kívülről emelő hatást kifejtve kiszélesítik az orrnyílást, és ezáltal javítják az orron keresztüli légáramlást még nátha és allergia esetén is. 
  2. Amennyiben az orrlégzés tartósan károsodott, és a fenti ezközök nem, vagy pedig nem kellő hatásfokkal segítenek, akkor előfordul, hogy csak a sebészeti beavatkozás segíthetIlyen esetek tipikusan: az orrpolipok, a megnagyobbodott orrkagyló, vagy az orrsövényferdülés.

4.    Végül a horkolás negyedik kiváltó oka a torok, garat elváltozása

A garat (torok) laza szövetei elsődlegesen csak nagyon ritkán okoznak egyszerű, nem patológiás horkolást. Ugyanakkor a fő kiváltó okai a kóros horkolásnak, úgynevezett obstruktív alvási apnoenak!!! 

Hogyan okoz a garat horkolást, apnoét?

A torok / garat oldalfalainak izomtónusa gyenge lehet, illetve azok összehúzódnak, amikor légzés során levegőt szívunk be. A szövetgyengeség a szájgarat és az algarat teljes területén előfordulhat. Az obstruktív alvási apnoe 65%-a szinte kizárólag a légutak szövetgyengeségének tulajdonítható. 

A garat eredetű horkolás sajnos csak ritkán ártalmatlan. Amikor előfordul, a légutak szövetgyengesége általában nem csak a szöveti rezgéshez vezet, hanem közvetlenül a légutak részleges vagy teljes elzáródásához, és így alvási apnoéhoz.

Hogy jobban érthető legyen, a jelenség egy porszívó eltömődött csövéhez hasonlítható. Ha egy tárgy beakad a porszívó csövébe, akkor a cső összehúzódik (= beszűkülnek a légutak), és furcsa hangok hallhatók a porszívóból (= horkolás).

Mit tehetünk, ha a horkolás oka a torok vagy garat?

FONTOS információ! Obstruktív alvási apnoe esetén nagyon fontos orvoshoz fordulni, mielőtt magunk döntünk a kezelési módokról!

Addig is, amit magunktól is megtehetünk, azok a következők:

  1. Győződjünk meg arról, hogy az orrjáratok tiszták, és nem okoznak problémát. Akár orrtágítók, akár orrtapaszok kipróbálhatók az orrlégzés segítésére.
  2. Már otthonodban is elvégezhető az éjszakai légzéskimaradás, és a pulzus vizsgálata, az alvási apnoe felismerése erre a célra kifejlesztett orvostechnikai minősítésű gyűrű vagy okosóra segítségével. Az adatok az orvosnak is továbbíthatók.

Az orvos az adatok, és a további orvosi vizsgálatok, valamint a pontos diagnózis ismeretében, a következő kezelési módok között dönthet: 

  1. Ha a petyhüdt garatszövet a szájüreg felső részén, azaz a száj hátsó részén található, egy speciális szájmerevítő terápia (RonchAP) segíthet. Ez enyhe feszülést okoz a garatszövetben, és csökkenti annak rezgési hajlamát. 
  2. Ha viszont a szöveti probléma lejjebb a garatban, a gége közelében van, a horkolás gyakran a légutak részleges vagy teljes elzáródásával jár együtt. Az ilyen típusú alvási apnoe enyhe-közepes esetében EPAP készülék segíthet. Súlyos esetekben a CPAP (állandó pozitív légúti nyomás) terápia a választandó kezelés. 
  3. Végezetül a garatszövet célzott edzése (garat torna) is javíthat a helyzeten, tónusossá teheti az izmokat és megállíthatja a horkolást.

Extra tippünk a horkolás okának felismeréséhez

A horkolás oka mindenkinél más lehet, nincs univerzális, mindenkire érvényes kiváltó ok, így megoldás sem. Hogy tovább nehezedjen a helyzet, sok esetben a fent bemutatott tényezők kölcsönhatása együttesen, vagy valamilyen kombinációban váltja ki a horkolást. 

A horkolás kivizsgálására szakosodott intézményekben teljeskörű orvosi kivizsgálás érhető el. Mi e mellé segítségül összeállítottunk egy könnyen elvégezhető otthoni horkolás tesztet, mely nagyon népszerű olvasóink körében. Természetesen hangsúlyozzuk, hogy ez nem helyettesíti az orvosi diagnózist!

Az okok feltárását követően célzottan kiválaszthatók a szükséges horkolás elleni megoldások: külön féle horkolásgátló termékek, vagy műtéti beavatkozás.

 

enlightened További extra információkért és alvás segítő tippekért kövesd facebook és instagram oldalunkat, és olvasd rendszeresen a blogunkat Fontos tudnod, hogy problémáddal nem vagy egyedül. Csatlakozz aludni vágyó közösségünkhöz, és meríts ötleteket a jobb alvás felé vezető úthoz! Hiszen láthatod, hogy átfogóan foglalkozunk az alvási problémákkal, melyekre számtalan szakértelemmel válogatott, természetes, gyógyszermentes alvás segítő megoldást is találsz nálunk.  enlightened

 

A cikkhez felhasznált források: 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3773958/table/T4/ 
https://www.resmed.com/in/en/consumer/blogs/types-of-snoring.html
https://www.snoringsource.com/types-of-snoring/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3534069/

Tartalomhoz tartozó címkék: horkolás