Barion Pixel
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhetsz. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban találsz.

Minden, amit érdemes tudnod a fogcsikorgatásról, más néven bruxizmusról

Minden, amit érdemes tudnod a fogcsikorgatásról, más néven bruxizmusról

Az éjszakai fogcsikorgatás többeket érint, mint hinnéd, azaz nem vagy egyedül! Ebben a bejegyzésben bemutatjuk a fő tüneteket, okokat és a bruxizmus kezelésének egy egyszerű módját, a harapásemelő sínt.

A fogcsikorgatás egy komoly probléma, ami az alvászavarok egyik fő oka is lehet. Vannak viszonylag egyértelmű tünetei, de előfordul, hogy olyan rendszeresen előforduló problémáid mögött is a fogcsikorgatás húzódik meg, amiről elsőre nem is gondolnád.

Amikor fogcsikorgatásra kell gyanakodnod:

Fogak kopása: az állandó őrléstől, fogszorítástól a fogak felülete megkopik. Attól függően, hogy mennyi ideig, és milyen erővel áll fenn kezeletlenül a fogcsikorgatás, ez akár jelentős fogkopáshoz is vezethet.

Fogtömések, fogpótlások sérülése, törése is bekövetkezhet az állandó szorítástól.

Rágóízület – más néven állkapocs ízület fájdalma jellemzően szintén egyértelmű jel. Ekkor már régóta fennálló fogcsikargatásról beszélünk, melynek megelőző tünete az állkapocs ízület kattogása. A kattogást kezdetben az okozza, hogy a fogak folyamatos őrlése következtében az ízület közepén található porc elkopik, pattogó / kattogó hangot ad ki. Nagyon súlyos esetben a száj meg is akadhat egy pozícióban, ahonnan már sem nyitni, sem zárni nem lehet.

A rágáskor, ásításkor jelentkező fájdalom, a fül mögött érzett fájdalom szintén jellemző tünet lehet.

Sok esetben a fogérzékenység, a fogíny lehúzódása – úgynevezett fognyaki kopás mögött is a fogcsikorgatás áll kiváltó okként.

Kevésbé egyértelmű tünetek, de sok esetben mégis a bruxizmus van a háttérben:

  • Reggel rendszeresen jelentkező fej és nyakfájás
  • Reggeli kimerültség annak ellenére, hogy sokat aludtál
  • Fülzúgás
  • Arcüregi fájdalmak

Hogyan ismered fel, hogy érintett vagy?

Ha fenti tünetek bármelyikét tapasztalod magadon, érdemes elgondolkodni, hogy problémáid hátterében a fogcsikorgatás áll. Előfordulhat, hogy nem figyelsz fel a tünetekre, de párod vagy szobatársad jelzi, hogy éjjel csikorgatod a fogad és nem tud aludni tőled.

Mi állhat az éjszakai fogcsikorgatás hátterében?

A stressz, a lelki megterhelés, a belső feszültség az egyik leggyakoribb kiváltó oka a fogcsikorgatásnak. Mostanában különösen nem nehéz szorongani, hiszen a koronavírus mindannyiunk életébe emelkedett stresszt hozott.

De állhat a háttérben fogászati probléma is, mint például a fogak és az állkapocs hibás állása, rossz felületű, túl magas tömések, fogpótlások, hidak, koronák, illetve a műfogsor is okozhat zavarokat, vagy felerősítheti a már meglévő problémákat.

Érdekes módon általános alvási problémák (éjszakai szapora pulzus, horkolás) is vezethetnek fogcsikorgatáshoz, vagy akár az alvási problémák kezelésére szedett altatók, nyugtatók mellékhatásaként is felléphet.

Éjszakai fogcsikorgatás gyerekeknél is előfordul. Ez legtöbb esetben fogzáshoz, fogváltáshoz kötődik, de a stressz az ő esetükben is alapvető kiváltó ok lehet.

Mit lehet tenni fogcsikorgatás ellen?

A leghatékonyabb megoldás a tünetek kezelésére az úgynevezett harapásemelő sín, más néven fogcsikorgatás elleni fogvédő használata. Amikor a fogaid csikorgatod, az alsó és felső állkapcsod hatalmas erővel súrlódik egymáson. A fogcsikorgatás elleni sín védő réteget képez a két fogsor között és enyhíti a fogakra nehezedő nyomást, szorítást.

Az eszközt meg tudod vásárolni webáruházunkban ITT

Működéséről egy másik blog posztunkban részletesen is olvashatsz ITT!

E mellett mindenképp javasoljuk az alábbi 3 dolgot:

  1. Kerüld a kávé és alkohol fogyasztást, ezek minden esetben fokozzák a problémát.
  2. Lazíts! Elalvás előtt relaxálj, különösen az állkapocs és rágóizmok ellazítására fordíts tudatosan figyelmet. Ez egyébként napközben is gyakorolhatod.
  3. Keresd fel fogorvosod, kérd a rossz tömések, pótlások cseréjét!

Tudj meg többet az alvásról!

enlightened További extra alvás segítő tippekért kövesd facebook és instagram oldalunkat, és olvasd rendszeresen a blogunkat Fontos tudnod, hogy az alvás problémáddal nem vagy egyedül. Csatlakozz aludni vágyó közösségünkhöz, és meríts ötleteket a jobb alvás felé vezető úthoz! Hiszen láthatod, hogy átfogóan foglalkozunk az alvási problémákkal, melyekre számtalan szakértelemmel válogatott, természetes, gyógyszermentes alvás segítő megoldást is találsz nálunk.    enlightened

Tartalomhoz tartozó címkék: fogcsikorgatás