Barion Pixel
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhetsz. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban találsz.

Túl sok alvás: áldás vagy átok?

Túl sok alvás: áldás vagy átok?

Biztos te is hallottál már arról, hogy a kevés alvás mennyire káros az egészségedre, de mi a helyzet azzal, ha túl sokat alszol? Először talán furcsán hangzik, és leginkább egyáltalán nem ezzel a problémával szoktatok hozzánk fordulni, de a túl sok alvás is lehet egészségtelen. Mutatjuk meddig számít egészségesnek, ha sokat alszol, és hogyan figyelhetsz arra, hogy megtaláld az arany középutat.

Mennyi alvás számít "túl soknak"?

Az ideális alvásidő felnőttek számára 7-9 óra időtartam között van. Az alvásod javításában, az egészséges cirkadián ritmus megteremtésében számos alvás segítő vitamin és gyógynövény tartalmú étrend kiegészítő is segítségedre lehet: melatonin, ashwagandha, shilajit, és még sorolhatnánk!

Ha viszont rendszeresen több mint 9-10 órát alszol, mégis fáradtan ébredsz, akkor érdemes odafigyelned, mert ez az állapot már alvászavar is lehet! A hiperszomnia ugyanis egy alvászavar, amely során az érintett személy a szokásosnál jóval több alvást igényel, de még így is fáradtan ébred, és napközben is álmosságot tapasztal. 

Természetesen az alvásigény egyénenként változó lehet – sportolók, betegek vagy növekedési fázisban lévő fiatalok esetében a több alvás teljesen normális. De ha nincs nyilvánvaló oka a többletidőnek, akkor érdemes alaposabban utánajárni a dolgoknak.

Mi okozhat túl sok alvást?

  1. Egészségügyi problémák: A depresszió, pajzsmirigy-alulműködés, vagy bizonyos neurológiai rendellenességek, mint az alvási apnoe, gyakran járnak túlzott alvásigénnyel.
  2. Gyógyszerek mellékhatása: Egyes altatók vagy nyugtatók hosszan tartó álmosságot okozhatnak. Altató helyett részesítsd előnyben a természetes alvás segítő megoldásokat!
  3. Krónikus fáradság szindróma: Ha mindig fáradtnak érzed magad, akár 10 óra alvás után is, érdemes szakemberhez fordulni.
  4. Stressz vagy kimerültség: Az intenzív mentális vagy fizikai megterhelés után a tested egyszerűen "kikapcsolhat" egy időre, így védekezve az intenzív terhelés ellen.

A túl sok alvás veszélyei

Habár a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás alapvető építőeleme a hosszútávú egészségnek, a túlzott mennyiségű alvás ártalmas is lehet:

  • Mentális problémák: Az állandó álmosság és a túl sok alvás gyakran járhat kedélyingadozással, szorongással vagy depresszióval.
  • Szív- és érrendszeri megbetegedések: Kutatások szerint a túlzott alvás összefüggésben állhat a magas vérnyomással és a szívinfarktus kockázatával.
  • Anyagcserezavarok: Az alváshiányhoz hasonlóan a túlzott alvás is növelheti a cukorbetegség és az elhízás kockázatát.

Hogyan találd meg az egyensúlyt?

Ha észrevetted, hogy többet alszol a kelleténél, próbálj meg olyan lépéseket tenni, amelyek segítenek csökkenteni az alvásidőt, és energikusabbá tesznek:

  • Kezdd el fokozatosan csökkenteni az alvásidőt: Próbálj minden héten napi 15-30 perccel kevesebbet aludni, amíg el nem éred az optimális 7-9 órás tartományt.
  • Kerüld a napközbeni szunyókálást: Ha napközben gyakran elalszol, próbáld helyette aktív teendőkkel elfoglalni magad.
  • Állíts ébresztőt: Ne hagyd, hogy addig aludj, ameddig csak a tested akarja. Kelj fel minden reggel ugyanabban az időben, még akkor is, ha eleinte nehezebbnek tűnik.
  • Használd ki a fény erejét: Húzd fel a redőnyt, kapcsold fel a lámpát ébredés után. A fény segít szabályozni a belső órádat.
  • Legyen aktív a reggeled: Az ébredés után iktass be olyan tevékenységeket, amelyek lendületet adnak, például egy könnyű tornát, sétát vagy frissítő zuhanyt.
  • Csökkentsd a koffeinfogyasztást délután: A túl sok koffein felboríthatja az alvás-ébrenlét ciklust, és későbbi álmosságot eredményezhet.
  • Vezess alvásnaplót: Írd fel, mikor mész aludni és mikor ébredsz, hogy jobban megértsd az alvási szokásaidat, és könnyebben beállítsd az optimális rutint.
  • Állítsd vissza az egészséges alváscilust a fent említett alvás segítő étrendkiegészítők segítségével.

Mikor fordulj orvoshoz?

Ha a fenti tippek nem hoznak változást, vagy úgy érzed, hogy az állandó álmosság már a mindennapi életedet is befolyásolja, érdemes szakemberhez fordulni. Egy alvásszakértő segíthet feltárni az esetleges mögöttes egészségügyi problémákat, és személyre szabott megoldást kínálhat.

Az alvás az élet egyik legfontosabb eleme, de a minőség legalább annyira számít, mint a mennyiség. Találd meg a saját egyensúlyod, hogy minden nap energikusan és kiegyensúlyozottan induljon!

Ne feledd, a pihentető alvás nem luxus, hanem alapvető szükséglet!

enlightened További extra alvás segítő tippekért kövesd facebook és instagram oldalunkat, és olvasd rendszeresen a blogunkat!  Fontos tudnod, hogy az alvás problémáddal nem vagy egyedül. Csatlakozz aludni vágyó közösségünkhöz, és meríts ötleteket a jobb alvás felé vezető úthoz! Hiszen láthatod, hogy átfogóan foglalkozunk az alvási problémákkal, melyekre számtalan szakértelemmel válogatott, természetes, gyógyszermentes alvás segítő megoldást is találsz nálunk!       enlightened

Tartalomhoz tartozó címkék: alvási rutin pihentető alvás