Barion Pixel
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhetsz. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban találsz.

Nyári időszámítás: kell nekünk, vagy csak feleslegesen megzavarja a bioritmusunkat?

Nyári időszámítás: kell nekünk, vagy csak feleslegesen megzavarja a bioritmusunkat?

Minden évben eljön az a vasárnap, amikor egy órával előbbre tekerjük az órát, és hirtelen elveszítünk egy teljes órányi alvást. Ez a nyári óraátállítás. De tényleg szükség van még erre, vagy az erőszakolt átállás hosszabb-rövidebb időre mindenkit megvisel?

2025. március 30-án, vasárnap hajnali kettőkor egy órával előbbre, három órára tekerjük át a mutatót.

Miért is csináljuk?

Sokáig az energiagazdálkodásban fontosnak gondolták az óraátállítás intézményét. Az alapgondolat, hogy ha tovább van világos, az emberek később fogják felkapcsolni a lámpáikat, ez pedig segít csökkenteni az áramfogyasztást. Ez az érvelés évtizedekkel ezelőtt talán még megállta a helyét, ma azonban – amikor az elektromos eszközök szinte folyamatosan mennek – már elhanyagolható a jelentősége. A nyári hónapokban egyébként is magasabb az áramfogyasztás: a megváltozó, felmelegedő éghajlat miatt növekszik a klímahasználat.

Előnyök

  • Hosszabb nappalok, világos esték: több természetes fény, hosszabb esték a szabadban.
  • Potenciális energiamegtakarítás
  • Gazdaság: a turizmus és vendéglátás profitálhat a hosszabb világos órákból.

Az óraátállítás azonban sokak bioritmusát felborítja, és a szervezetnek akár hetekre is szüksége lehet az adaptációhoz. Az óraátállítást követő időszakban gyakrabban fordulnak elő alvászavarok, koncentrációs problémák, egyes tanulmányok szerint pedig a szívrohamok és a közúti balesetek száma is növekszik ilyenkor. 

Hátrányok

  • Alvásproblémák: egy óra eltérés is meg tudja borítani a bioritmust.
  • Egészségügyi hatások: Nőhet a szívrohamok, stroke és balesetek száma az átállást követő napokban.
  • Káosz: az esetlegesen elfelejtett óraátállítás késéseket és zűrzavaros menetrendet okozhat.

Hogy állunk az óraátállítás eltörlésével?

Európa-szerte egyre többen követelik az óraátállítás eltörlését, és néhány (Európán kívüli) ország már lépett is ez ügyben. Mivel a gyakorlat okkal népszerűtlen, több kezdeményezés is indult az eltörlésére, de jelen pillanatig nincs előrelépés az ügyben. 

Az egyet nem értés fő oka, hogy míg egyes országok (pl. Spanyolország, Franciaország) szeretnék a nyári időszámítást állandósítani, mások (pl. Lengyelország, Finnország) inkább a téli időszámítást tartanák meg. Az uniós szabályozások egységességet követelnének meg, de nincs egyetértés abban, hogy melyik időzóna lenne a jobb.

A tudósok szerint a téli idő lenne az optimális, mert az közelebb áll a természetes bioritmusunkhoz.

Magyarországot vizsgálva egyébként sem a téli, sem a nyári időszámítás állandóvá válásával nem járnánk egyértelműen jobban. Ha a nyári időszámítást választanánk, télen sötét reggeleket kapnánk, ami miatt sokak csak a munkahelyük ablakából láthatnának napfényt, míg, ha a téli időszámítást vennénk fixnek, a nyár egyes napjain hajnali négy óra elé csúszna a napkelte.

Így vészeld át, ha rosszul viseled az óraátállítást

Van, akinek egy hét, másnak akár kettő vagy akár egy hónap kell, mire szervezete újra rátalál a maga ütemére. Egyénfüggő, hogy kit mennyire visel meg az átállás, de az biztos, mindenki szenved tőle. Ezt teheted, ha te is ebben a cipőben jársz:

  • Fokozatosság: Ne ragaszkodj a vasárnapi fix átálláshoz! Állítsd át magad negyedórás ritmusban, több nap alatt! Vagy hozd előre, hogy az átállás ellenére ki tudd magad a hétvégén aludni, így próbáld meg nappal hangolni magad, ne éjjel veszítsd el a teljes egy órát
  • Fokozottan figyelj az alváshigiéniádra ez alatt az időszak alatt: alvókörnyezet, fények, zajok tompítása, megfelelő hőmérséklet és ágynemű.
  • Vess be természetes, gyógyszermentes alvás segítő eszközöket, kiegészítőket! Egy alvás segítő tea, vitamin vagy gyógynövényes étrend kiegészítő csodákat tesz a biológiai órád helyreállításában!
  • Csökkentsd a kék fény terhelést, mobil és számítógép használatot az esti órákban. 
  • Töltsd fel magad a reggeli napfény erejével! A reggeli napfény segíti a belső test órájának szinkronizálását és az új időhöz való alkalmazkodást. Egy séta és a szabadban töltött idő, testmozgás által okozott kellemes fáradtság még arra is alkalmas, hogy jobban aludjon az tőle az ember éjszaka.

Tudj meg többet az alvásról!

enlightened További alvás segítő tippekért kövesd facebook és instagram oldalunkat, és olvasd rendszeresen a blogunkat!  Fontos tudnod, hogy az alvás problémáddal nem vagy egyedül. Csatlakozz aludni vágyó közösségünkhöz, és meríts ötleteket a jobb alvás felé vezető úthoz! Hiszen láthatod, hogy átfogóan foglalkozunk az alvási problémákkal, melyekre számtalan szakértelemmel válogatott, természetes, gyógyszermentes alvás segítő megoldást is találsz nálunk.   enlightened

Tartalomhoz tartozó címkék: álmatlanság alvási rutin