Barion Pixel
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhetsz. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban találsz.

Éjszakai légzéskimaradás – nemcsak felnőtt korban jelentkezhet

Éjszakai légzéskimaradás – nemcsak felnőtt korban jelentkezhet

Az éjszakai légzéskimaradás egy gyakori, mégis sokszor alul diagnosztizált probléma, amely érintheti a felnőtteket és a gyerekeket egyaránt. Sok különböző tényező vezethet éjszakai légzéskimaradáshoz. Ha horkolsz, fáradtan ébredsz, vagy napközben kimerültnek érzed magad, lehet, hogy nálad is fennáll ez az állapot. De pontosan mi is ez, milyen kockázatokat rejt, és hogyan lehet kezelni? 

Az éjszakai légzéskimaradás 4 lehetséges oka

Az éjszakai légzéskimaradás az a jelenség, amikor alvás közben a légzés rövid időre leáll vagy szünetel. Ennek különböző okai lehetnek:

Alvási apnoe: Ez egy konkrét betegség / alvászavar, amelynek során a légzés éjszakénként ismételten kimarad. Obstruktív alvási apnoe (OSA) esetén a légutak elzáródnak vagy beszűkülnek, ami akadályozza a normál légzést. Centrális alvási apnoe (CSA) esetén az agy nem küld megfelelő jelet a légzési izmoknak, emiatt a légzés ideiglenesen leáll.

Orrdugulás és légutak szűkülete: Egy súlyosabb allergia, megfázás vagy orrpolip is okozhatja a légzés időszakos kimarását.

Reflux: A gyomorsav visszaáramlása a nyelőcsőbe irritálhatja a légutakat, ami orrduguláshoz, légzési problémához, akár időszakos légzéskimaradáshoz vezethet.

Stressz és szorongás: Ritka, de előfordulhat bizonyos esetekben, hogy az éjszakai szorongás vagy pánikreakciók képesek befolyásolni a légzést.

Éjszakai légzéskimaradás gyerekeknél 

A gyermekeknél előforduló éjszakai légzéskimaradás különböző okokból alakulhat ki, és eltérhet a felnőtteknél tapasztalt problémáktól. Leggyakoribb kiváltó tényezők: mandula megnagyobbodás, légúti fertőzések, allergia, korai fejlődési eltérések. Ha gyakran tapasztalsz éjszakai légzéskimaradást gyermekednél, érdemes mielőbb orvoshoz fordulni. 

éjszakai légzéskimaradás gyerekeknél

Ezekre a tünetekre figyelj!

Jó ha tudod, hogy ma már számos otthoni alvás és légzésfigyelő eszköz van, amivel az éjszakai légzéskimaradást, a légzésed minőségét, a légzéskimaradás hatásait (véroxigénszint, pulzus) orvosi pontossággal nyomon követheted, stőt az adatokat orvosodnak is továbbíthatod! Az éjszakai légzéskimaradásnak számos jellemző tünete lehet, és ezek sokszor nemcsak az alvás alatt jelentkeznek:

Felnőtteknél:

  • Hangos, szaggatott horkolás
  • Rövid légzőszünetek alvás közben
  • Gyakori éjszakai ébredés
  • Reggeli fejfájás
  • Nappali álmatagság, koncentrációs zavarok

Gyerekeknél:

  • Horkolás vagy szaggatott légzés alvás közben
  • Nyugtalan alvás, gyakori forgolódás
  • Nappali fáradtság vagy hiperaktivitás

Miért veszélyes az éjszakai légzéskimaradás?

A tartós légzészavarok hosszútávon komoly egészségügyi kockázatokat jelenthetnek!

Magas vérnyomás és szívbetegségek. Az ismétlődő légzéskimaradások megterhelik a szív- és érrendszert, mivel az oxigénhiány stresszreakciót vált ki a szervezetben. Ez hosszú távon megemelheti a vérnyomást, növelheti a szívritmuszavarok és a stroke kockázatát. A szívbetegségek kialakulásának esélye különösen magas azoknál, akiknél a légzéskimaradás kezeletlenül marad.

2-es típusú cukorbetegség: Az éjszakai légzéskimaradás hatással lehet az inzulintermelésre és a szervezet anyagcsere-folyamataira. Az alvászavarok miatt a szervezet inzulinrezisztenssé válhat, ami fokozza a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Ezen kívül az alvászavarok gyakran összefüggésbe hozhatók a túlsúllyal, ami további rizikófaktort jelent a cukorbetegség szempontjából.

Memória- és koncentrációs zavarok: Az alvás közbeni légzéskimaradás miatt az agy nem jut elegendő oxigénhez, ami megzavarhatja a pihenés regeneráló hatását. Ennek következtében nappal romolhat a memória, nehezebbé válhat a koncentráció, és csökkenhet a tanulási vagy munkateljesítmény. Hosszabb távon ez nemcsak a mindennapi életben okozhat nehézségeket, hanem fokozhatja a kognitív hanyatlás és a demencia kockázatát is. Gyermekek esetében ez különösen problémás lehet, mivel fejlődésük és tanulási képességeik jelentősen függnek a megfelelő minőségű alvástól.

Mit tegyél, ha nálad is fennáll?

Ha tapasztalod magadon a fenti tüneteket, vagy a párod észleli a légzéskimaradást, érdemes szakemberhez fordulni, aki segít azonosítani a probléma okát, és megtalálni a legjobb kezelési módot. E mellett te magad is sokat tehetsz, ha bevezeted az alábbiakat:

  • Életmódváltás: fogyás, dohányzás elhagyása, alkoholfogyasztás csökkentése.
  • Orrdugulás kezelése: antihisztaminok, orrtágítók, orrtapaszok, orrspray vagy műtét.
  • Reflux kezelése: savlekötőkkel, étrendváltással.
  • Ha az alvási apnoe bizonyítottan fennáll: CPAP-gép vagy szájba helyezhető eszközök.

Tudj meg többet az alvásról!

enlightened További extra alvás segítő tippekért kövesd facebook és instagram oldalunkat, és olvasd rendszeresen a blogunkat!  Fontos tudnod, hogy az alvás problémáddal nem vagy egyedül. Csatlakozz aludni vágyó közösségünkhöz, és meríts ötleteket a jobb alvás felé vezető úthoz! Hiszen láthatod, hogy átfogóan foglalkozunk az alvási problémákkal, melyekre számtalan szakértelemmel válogatott, természetes, gyógyszermentes alvás segítő megoldást is találsz nálunk.   enlightened

Tartalomhoz tartozó címkék: horkolás