Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Reflux ellen – hatékony és kipróbált megoldások a gyomorsav visszaáramlásának megszüntetésére

Reflux ellen – hatékony és kipróbált megoldások a gyomorsav visszaáramlásának megszüntetésére

A reflux betegség, más néven gastroesophagealis reflux betegség (GERD), egy gyakori emésztőrendszeri probléma, amely számos embert érint világszerte. 

A cikkünkben felsorolt módszerek segíthetnek, ha a reflux tüneteit tapasztalod magadon, hogy megállítsd és visszafordítsd a kellemetlen tüneteket, és megelőzd a hosszú távú egészségügyi komplikációkat. Javasoljuk, hogy a cikkben javasolt természetes, életmódbeli változtatásokkal elérhető reflux elleni módszereket mindenképp és minél előbb vezesd be. Akkor is, ha szakorvos által írt gyógyszeres kezelés mellett alkalmazod, nagyon sokat segíthetnek az állapot javulásban. 

A reflux nemcsak egy kellemetlen tünetegyüttes: ha nem veszed komolyan a jeleit, akkor súlyos következményei is lehetnek! Ezért nagyon fontos, hogy mihamarabb kezdj el tenni ellene, ha nálad is fennáll ez a betegség. 

Mi a reflux betegség?

A reflux betegség akkor alakul ki, amikor a gyomorsav visszakerül a nyelőcsőbe, irritálva annak nyálkahártyáját. Ez az állapot gyakran égő érzéssel jár a mellkasban, amelyet gyomorégésnek is neveznek.

A reflux betegség tünetei már rövid távon is súlyosak lehetnek, de hosszú távon komoly egészségügyi problémákhoz vezethetnek, ha nem kezelik megfelelően. Hosszú távon ugyanis klinikai tüneteket és megállítható, de visszafordíthatatlan szervi elváltozásokat okoz!

Reflux tehát az, amikor a gyomor tartalma a nyelőcsőbe, szájüregbe, valamint a légúti rendszerbe kerül, gyulladást és irritációt okozva.

A reflux tünetei

a reflux tünetei

A reflux tünetei széles skálán mozognak, és gyakran összetéveszthetők más betegségekkel. A leggyakoribb tünetek közé tartoznak:

  • Gyomorégés: égő érzés a mellkasban, amely gyakran evés után jelentkezik.
  • Savanyú vagy keserű íz a szájban: a gyomorsav visszaáramlása okozza kialakulását.
  • Savas felböfögés: a gyomortartalom visszaáramlása okozza, intenzívebb lehet lehajoláskor
  • Nyelési nehézségek: a nyelőcső irritációja és gyulladása miatt gyakran felléphet.
  • Krónikus köhögés: a gyomorsav belélegzése válthatja ki.
  • Rekedtség vagy torokfájás, rendszeres és gyakori felső légúti betegségek: a savas irritáció következtében.
  • Szájszag, illetve a fogak romlása: a sav káros hatásának következtében
  • Hányinger és hányás: a gyomor tartalmának visszakerülése akár ezt is előidézheti.

A reflux okai - röviden

Számos tényező hozzájárulhat a reflux kialakulásához. Ezek közé tartoznak az életmódbeli szokások, az étrend és egyes egészségügyi állapotok.

Íme néhány gyakori ok:

  • Túlsúly: a hasi zsír nyomást gyakorol a gyomorra, ami elősegíti a gyomorsav visszaáramlását.
  • Étrend: fűszeres, zsíros, savas ételek
  • Túlzott koffein és alkohol fogyasztás: mely fokozhatja a tüneteket.
  • Dohányzás: a nikotin ellazítja a nyelőcső alsó záróizmát, elősegítve a sav visszaáramlását.
  • Terhesség: a hormonális változások és a növekvő magzat nyomást gyakorolhat a gyomorra.
  • Hiatus hernia: a rekeszizom sérve szintén hozzájárulhat a reflux kialakulásához.
  • Gyógyszerek
  • Maró hatású kemikáliák
  • Vírusfertőzések, gombás betegségek
  • A tápcsatorna felső részének izommozgási zavara

Térjünk a lényegre: mit tehetsz reflux ellen?

A reflux elleni védekezés alapja az életmódbeli változtatás!

Egészséges étkezéssel, az alvási szokások megváltoztatásával, rendszeres testmozgással és a túlzott stressz megfelelő kezelésével nagyon sokat tehetsz a reflux ellen is.

Az alábbiakban ebben szeretnénk neked segíteni.

teendők reflux ellen
Szakorvosok gyakran javasolnak gyógyszeres kezelést, súlyos esetekben pedig a sebészeti beavatkozás, azonban minden esetben életmód váltással is párosulnia szükséges a hatékony reflux elleni küzdelemnek

A legfontosabb, hogy mit ne tegyél!

Kerüld és zárd ki az alábbiakat:

  1. citrusfélék, paradicsom, bors
  2. csípős és erős fűszerek, 
  3. kávé, alkohol, szénsavas italok
  4. pácolt, füstölt készítmények,
  5. édességek
  6. gyógynövények, melyek izgató, gyomorsavat serkentő hatásúak pl. gyömbér, fahéj, borsmenta, fodormenta

Az étkezési szokások megváltoztatása

Változtass az étrenden: kerüld a fűszeres, zsíros és savas ételeket. Fogyassz több rostban gazdag ételt, mint például zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonát.

Figyelj az étkezések számára és az elfogyasztott étel mennyiségére: egyél gyakran, de kisebb adagokat, hogy elkerüld a gyomor túlterhelését.

Ügyelj a táplálkozás minőségére: kerüld a feldolgozott élelmiszert, a tartósítószert, mesterséges ízfokozókat.

Válassz friss alapanyagokat a főzéshez, és használj minél kevesebb olajat, zsírt!

Kerüld a savasodást erősítő ételeket, például citrusfélék, paradicsom, hagyma, fokhagyma, erős fűszerek, szénsavas italok.

Figyelj a rágásodra. Minél alaposabba rágsz, a gyomrodnak annál könnyebb lesz emészteni. 

Étkezz nyugodt körülmények között, függőleges ülőhelyzetben, egyenes testtartással.

Extra tipp: cukorka szopogatása, rágózás (nem mentás) étkezések után. Ez az emésztést segíti.

Alvási szokások megváltoztatása

Ne egyél lefekvés előtt! Az utolsó étkezés és a lefekvés között legalább 2-3 óra teljen el. Napközben se feküdj le evés után.

Figyelj arra, hogy a bal oldaladon aludj! A gyomor anatómiai elrendezése miatt így nehezebben tud visszafolyni a gyomorsav.

A fejed megemelése alvás közben sokat segíthet, gátolhatja a gyomorsav visszaáramlását a nyelőcsőbe. A legjobb, ha egy reflux párnával megemeled az ágyad végét, így a gravitáció segíteni fog a gyomorsav visszatartásában. A refluxpárna a reflux kellemetlen tüneteinek megelőzésére, enyhítésére alkalmas alvópárna. A párna speciális ék formájának köszönhetően  megemeli a felső testet, ezért rendszeres használata képes meggátolni, hogy a gyomorsav, gyomornedv visszaáramoljon a nyelőcsőbeSőt egyszerre számos szuper funkcióját is kihasználhatod:

enlightenedEnyhíti a reflux tüneteit ezért ideális alvópárna reflux esetén

enlightenedA láb alá helyezve lábtámaszként a keringést javítja

enlightenedDeréktámaszként pihenéshez, olvasáshoz is ideális

Ha a reflux miatt rendszeresen eldugul az orrod, az zavarhatja az alvásodat, sőt, akár napközben (például étkezésnél) is gondot okozhat. Orrcsepp helyett próbáld ki a légutakat természetes módon megnyitó orrtapaszokat, vagy a több méretben és sport változatban is elérhető orrcsipeszeket. Alváshoz, vagy napközben, bárhol és bármikor segítenek a légutakat megnyitni. 

Rendszeres testmozgás

A rendszeres mozgás segíti a gyomor perisztaltikus működését, ezáltal az emésztést. Törekedj naponta kétszer egy minimum 10-15 perces mozgást beiktatni a napi rutinodba.

A rendszeres mozgás segít a testsúly csökkentésében is. A felesleges súly leadása már önmagában csökkenti a gyomorra nehezedő nyomást, így a reflux tüneteit is.

Életmóddal reflux ellen

Fogyassz elegendő folyadékot! Viszont nagyon figyelj arra, hogy semmiképp sem szénsavas, cukros vagy alkoholos legyen. Legjobb az ásványvíz, tisztított csapvíz, gyógytea.

Kerüld a dohányzást és az alkoholt! Ezek irritálhatják a nyelőcsövet és fokozhatják a reflux tüneteit.

Válassz megfelelő ruházatot! Kerüld a szoros ruházatot, amely nyomást gyakorolhat a gyomorra.

Stresszkezelés

A stressz csökkentése fontos a reflux megelőzése szempontjából. Próbálj ki relaxációs technikákat, mint például a jóga vagy a meditáció.

Olvass további stresszoldó és alvás segítő tippeket blogunkban!

Természetes gyógymódok a reflux ellen

Ha természetes megoldásokat keresel a reflux tüneteinek enyhítésére, ezt a listát nekd írtuk!

  1. Gyömbér: a gyömbér gyulladáscsökkentő tulajdonságai segíthetnek a gyomorégés enyhítésében. Próbáld ki gyömbér teát vagy adj friss gyömbért az ételekhez.
  2. Almaecet: bár savas, kis mennyiségben fogyasztva segíthet egyensúlyba hozni a gyomor pH-értékét.
  3. Aloe vera: az aloe vera nyugtató hatása segíthet a nyelőcső irritációjának enyhítésében. Fogyassz aloe vera italt, de ügyelj arra, hogy az természetes és hozzáadott cukortól mentes legyen.
  4. Kamilla tea: a kamilla nyugtató és gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt hatékony lehet a reflux tüneteinek enyhítésében.
  5. Lándzsás utifű tea: 

Gyógyszeres kezelés

Ha a fenti életmódbeli és természetes módszerek nem hozzák a várt sikert, akkor – ha még eddig nem tetted meg – mindenképp szükséges tüneteiddel orvoshoz fordulni. Az orvos alapos vizsgálatot követően dönthet gyógyszeres kezelés mellett. Általában ezeket írhatja fel panaszaidra: 

reflux gyógyítása

Savlekötők

Vagy más néven antacidok: gyorsan semlegesítik a gyomorsavat és enyhítik a gyomorégést.

H2-blokkolók

Csökkentik a gyomorsav termelését, hosszabb távú enyhülést nyújtva. A H2-receptor-gátlók olyan vegyületek, melyek egyrészt kötődnek a gyomorban lévő, gyomorsavtermelésben résztvevő 2-es típusú hisztamin-receptorokhoz, de nem okoznak savkiválasztást, másrészt kötődésükkel megakadályozzák a hisztamin kötődését, így csökkentik a gyomorsav-termelést, ezáltal elősegítik a fekélyek gyógyulását.

Protonpumpa-gátlók

A PPI-k hatékonyan csökkentik a gyomorsav termelését és segítenek a nyelőcső gyógyulásában. A gyomorban a savelválasztás úgy történik, hogy a gyomor sejtjeinek sejthártyájában olyan csatornák találhatók, melyek a savasságot okozó hidrogénionokat, vagyis protonokat juttatnak a gyomorba, a gyomorban lévő káliumionokat pedig bejuttatják a sejtbe, vagyis kicserélik őket. Mindezt energia felhasználásával tudják megtenni, hiszen a két oldal közötti koncentrációkülönbséget tovább kell növelniük. Ezért nevezzük ezeket a csatornákat protonpumpának. A protonpumpagátlók (PPI) olyan gyógyszerek, melyek megakadályozzák ennek a pumpának a működését, és ezzel akár 100 százalékosan is meggátolhatják a gyomor savtermelő képességét.

Prokinetikus szerek

A prokinetikus szerek olyan gyógyszerek, amelyek normalizálják vagy javítják és fokozzák a bélmozgást (motalitást). Adagolásuk gyorsított gyomorürülést eredményez, az emésztett táplálék gyorsabban áthalad a vékonybélben és fokozza az alsó nyelőcső záróizomzatának tónusát. Elősegítik a gyomorürülést, csökkentve a sav visszaáramlásának esélyét.

Sebészeti beavatkozások

Súlyos esetekben, amikor a gyógyszeres kezelés és az életmódbeli változtatások nem hoznak eredményt, sebészeti beavatkozás is szükségessé válhat. A leggyakoribb műtéti eljárás a fundoplikáció, amely során a gyomor felső részét a nyelőcső alsó része köré tekerik, megerősítve a nyelőcső alsó záróizmát.

Csatlakozz közösségünkhöz!

A reflux betegség nagyon sokakat érint, nem vagy egyedül! Bár kellemetlen és gyakran fájdalmas állapot, amely jelentősen rontja az életminőséget, azonban megfelelő életmódbeli változtatásokkal, gyógyszeres kezeléssel és szükség esetén sebészeti beavatkozással a tünetek hatékonyan kezelhetők és megelőzhetők. 
Fontos, hogy odafigyelj az egészséges étrendre, a testsúlycsökkentésre és a stresszkezelésre! 

Reflux elleni, stresszkezelési és alvás segítő tippekért kövesd facebook és instagram oldalunkat, és olvasd rendszeresen a blogunkat!  Fontos tudnod, hogy az alvás problémáddal nem vagy egyedül. Csatlakozz közösségünkhöz, és meríts ötleteket a jobb alvás felé vezető úthoz! Hiszen láthatod, hogy átfogóan foglalkozunk az alvási problémákkal, melyekre számtalan szakértelemmel válogatott, természetes, gyógyszermentes alvás segítő megoldást is találsz nálunk.      enlightened

Tartalomhoz tartozó címkék: reflux